http://kotloenergoprom.org.ua

Унікальні розробки

НТП «Котлоенергопром» володіє унікальними розробками, які не мають аналогів.

Установка утилізації тепла димових газів

НТП «Котлоенергопром» спільно з провідними фахівцями ВАТ «Запоріжкокс», УХІН і Гипрококс розробило нову технологію вогневого знешкодження та утилізації тепла димових газів від коксових батарей в одному агрегаті.

У 2002р за проектом НТП «Котлоенергопром» введена в експлуатацію перша в світі Установка теплового знешкодження та утилізації тепла димових газів від коксової батареї № 1 ВАТ «Запоріжкокс» (65 печей, Н=7,0 м, V=41,6 м3).

Впровадження Установки забезпечило:

  • зниження вмісту NОх в димових газах від коксової батареї в 1,5¸2 рази і СО — на 90-95% із забезпеченням міжнародних норм викидів;

  • допалювання смолистих речовин, твердих вуглецевих включень і горючих компонентів (Н2, СН4, CmHn) в димових газах;

  • стабілізацію гідравлічного режиму роботи коксової батареї;

  • пряме безударное включення коксової батареї на димову трубу в разі планового або аварійного відключення Установки;
  • утилізацію тепла димових газів коксової батареї в кількості до 6,0 Гкал / год;

  • вироблення до 85 т / год пара з енергетичними параметрами Р = 39 кгс / см2, t = 440 ° С;

  • можливість вироблення 18 МВт електроенергії при використанні конденсаційної парової турбіни без додаткових витрат палива;

  • підвищення коефіцієнтів використання тепла коксового газу, що спалюється в встановленню, від ~ 90% для звичайних котелень і ТЕЦ — до 98%. При цьому режим спалювання коксового газу в реакторі забезпечує рівень NOX в 2-2,5 рази нижче, ніж при спалюванні в звичайних котлах;

  • на підприємствах, що мають в своєму складі УСТК, можлива утилізація надлишкового циркулюючого газу в реакторі Установки.

Термін окупності менше 2-х років.

З урахуванням позитивного досвіду роботи першої установки, в серпні 2006р була введена в експлуатацію друга аналогічна установка за коксової батареї № 2 ВАТ «Запоріжкокс». У 2007 і в 2010рр в складі двох установок введені в експлуатацію два енергоблоки з протитисковими і конденсаційної турбінами загальною електричною потужністю 12 МВт.

У 2011р реалізований розроблений НТП «Котлоенергопром» проект когенераційної установки електричною потужністю 12,5 МВт з використанням надлишкового коксового газу в Установці теплового знешкодження та утилізації тепла дамов газів коксової батареї № 3 філії «Горлівський КХЗ» ТОВ «ІСТЕК».

Загальноприйнята схема вироблення теплової та електричної енергії на коксохімічних підприємствах із застосуванням звичайних котелень і ТЕЦ нераціональна. Більш ефективною є схема вироблення теплової та електричної енергії з одночасним знешкодженням та утилізацією тепла димових газів коксових батарей в спеціальних Установках з використанням існуючих димарів коксових батарей.

Вартість будівництва Установки і термін окупності можуть бути визначені на підставі ТЕО з урахуванням конкретних умов.

Вартість будівництва Установки не перевищує вартості звичайної котельні (або електростанції) і дорівнює потужності.

Замовлення на проектування, будівництво та наладку Установки виконується «під ключ». Терміни реалізації 1,5-2 роки.


Рисунок 0 Комплекс Батарея-Установка0001


Оптимізація паровых котлiв с безбарабанною сепарацією пара

Отримано 3 патенти. Опубліковано 2 статті.

1. Газотрубний котел-охолоджувач з безбарабанною сепарациєю пара (Д = 3,6 т / год, Р = 72 кгс / см2).

Розробка котла, проектування, виготовлення, постачання, монтаж, пуск, наладка двох котлів у складі технологічної лінії виробництва сірчаної кислоти. ВАТ «Авдіївський КХЗ», 2005р.

2. Паровий котел ПКС-Ц-12/26 з безбарабанной сепарациєю пара (Д = 12т / ч, р = 26 кгс / см2) для спалювання сірководневого газу.

 

Рисунок 5 Паровой котел ПКС0001

Розробка котла, проектування, виготовлення обладнання, монтаж, пуск, наладка двох котлів ПКС-Ц-12/26 і барабана — сепаратора охолоджувача солі в складі установки отримання сірчаної кислоти з комплексом обладнання фірми «Haldor Topse», КХП ВАТ «Криворіжсталь», 2007м.

3. Паровий котел РК-20-40 / 450 з безбарабанною сепарациєю пара (Д = 20 т / год, Р = 39кгс / см2, tn = 450 ° C).

Розробка котла, проектування, пуск, наладка двох котлів за п’ятьма газофракційними печами з підтопленням природним газом. Шебелинське відділення переробки газового конденсату нафти, 2006р.

4. Паровий котел-утилізатор РК-25-14-320 з безбарабанною сепарациєю пара (Д = 20 т / год, Р = 13 кгс / см2, t = 320 ° C).

Розробка котла, проектування, поставка обладнання для котельні з трьома котлами — утилізаторами за чотирма прокалочними печами з підтопило природним газом і пилом графіту. ВАТ «Український графіт». г. Запорожье, 2010 р

5. Паровий енергетичний котел з безбарабанною сепарациєю пара на коксовому газі (Д = 50т / ч, Р = 22кгс / см2, tn = 300 ° C).

Розробка котла, проектування, поставка обладнання для котельні, пуск, наладка. Котельня ВАТ «Макіївський КХЗ», 2012-2013рр.

Рисунок 6

6. Реконструкція серійного котла КЕ-10 на твердому паливі з перекладом на безбарабанну схему сепарації пара.

Розробка котла, проектування, виготовлення, постачання устаткування для котельні з двома котлами КЕ-10 на твердому паливі. ВАТ «ЦЗФ« Селідовська », м Селидове, Донецька обл., 2011р.
Рисунок 7

Парові котли в складі технологічних установок отримання сірчаної кислоти

Отримано 4 патенти.

2.1. Паровий котел — стабілізатор тиску в охолоджувачі технологічних газів. Комплекс робіт (розробка, проектування, виготовлення, постачання устаткування, монтаж, пуск, наладка) за двома експлуатації паровими котлами опалення-охолоджуванняа газів технологічної лінії виробництва сірчаної кислоти на ВАТ «Авдіївський КХЗ», 2003р.

2.2. Паровий котел ПКС-Ц 12/26 для спалювання сірководневого газу спільно з коксівним газом з широким (15 — 100%) діапазоном зміни витрати сірководневого газу. ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг», 2 шт., У 2012р.

Рисунок 5 Паровой котел ПКС0001

Комплекс робіт (пусконалагоджувальні роботи, реконструкція, доводочниє роботи) по першій в світі установці вдування вугільного пилу в доменну піч

Отримано 7 патентів.

Запоріжсталь, 1967-1969 рр.

Експериментальні дослідження

Експериментальні дослідження з розробкою комплексу технічних рішень для забезпечення ефективної роботи парових та водогрійних котлів на коксовому газі з високою температурою точки роси продуктів згоряння (145-190 0С), в тому числі:

— змішання коксового і доменного газів в пальниках перед спалюванням;

— каскадний схема воздухоподогревателя;

— рециркуляція продуктів згоряння в дутьевой повітря пальників;

— теплова схема котла без воздухоподогревателя;

— каскадний схема водогрійного котла.

Впроваджено:

3.1. Реконструкція двох котлів ГМ-50 / 14-380 Горлівського КХЗ, 1980 г.

3.2. Парові котли (Д = 50 т / год, Р = 22 кгс / см2, Тп = 380 0С) №№ 9,10 Макіївського КХЗ, 1976 р, 2013 р

3.3. Проект реконструкції водогрійного котла ПТВМ-100. Авдіївський КХЗ, 1980 г.

4.4. Реконструкція парових котлів (більше 30 шт.) З установкою багатопаливних плоскофакельних пальників зі спільним спалюванням коксового і доменного газів. Металургійні заводи України і Ірану, 1982-2013 рр.

Паровий котел

Паровий котел (Д = 10 т / год, Тпе = 350оС, тверде паливо) на живильній воді з високим вміст солі (шахтна вода). Отримано 2 патенти. Впроваджені в складі комплексу робіт з будівництва котельні з двох котлів продуктивністю 10 т / год на вугіллі (шарової спалювання) для роботи на живильній воді з солесодержание 800-3000 мг / кг ВАТ ЦЗФ «Селідовська», м Селидове Донецької обл., 2010 р .

 

Реконструкція сушильного барабана БСК-40

 Отримано 2 патенти.

Комплекс робіт (розробка, проектування, виготовлення, постачання устаткування, монтаж, пуск, наладка) по переводу на обігрів скідних технологічним паливом і впровадження нової системи контролю рівня газосуспензії в бункері — ущільнювачі в складі технологічної лінії отримання технічного вуглецю. ВАТ «Стахановський завод технічного вуглецю», м Стаханов, 2010-2012р.

 

Робочий проект електростанції

Робочий проект електростанції 3 МВт на шламових відходах із застосуванням розробленого уніфікованого по паливу і потужності газогенератора.

 

Методика конструювання саморегулюючих багатопаливних плоскофакельних пальників

Отримано 1 патент. Опубліковано 4 статті.

Методика конструювання саморегулюючих багатопаливних плоскофакельних пальників (СМПФГ) на базі розрахункових досліджень.

 

Нова методика контролю спалювання палив

Отримано 4 патенти. Опубліковано 15 статей. Видано книгу.

Основою нової методики теплотехнічних розрахунків за даними газового аналізу продуктів згоряння є детально розроблена концепція спільного спалювання палива двох видів із застосуванням інваріантних характеристик. Паливо постійного складу розглядається граничним варіантом двухкомпонентной суміші. В результаті такого підходу встановлено ряд закономірностей, що пов’язують кількісні параметри топкового процесу зі складом продуктів згоряння як при спалюванні сумішей, так і для індивідуальних палив. Одночасно виявлено загальні характеристики для найбільш практично важливих багатокомпонентних паливних сумішей, що дозволяють контролювати режим їх спалювання так само, як і режим горіння двухкомпонентной суміші без залучення відомостей про частковому співвідношенні спалюваних палив. Встановлено нові закономірності і співвідношення між інваріантними параметрами. Нова методика на базі інваріантних параметрів може служити основою математичного забезпечення АСУ топковим процесами.

 

Спосіб непрямого визначення теплотехнічних властивостей твердих побутових відходів

Отримано 1 патент.

Універсальна технологія зниження втрат опалювального коксового газу при обігріві коксових батарей

Отримано 1 патент. Опубліковано 2 статті.

Розроблено технологічні заходи та технічні рішення для стабілізації тиску в газопроводі зворотного коксового газу і зниження втрат опалювального газу при обігріві коксових батарей.

Технологічні заходи засновані на використанні регульованою паузи у кантуванні для стабілізації сумарної витрати опалювального газу на обігрів коксових батарей. В якості технічного рішення запропоновано використання нагнітача коксового газу з ресивером.

 

Розробки щодо вдосконалення установок сухого гасіння коксу (УСГК)

Отримано 25 патентів. Опубліковано 6 статей.

5.1. Розробка і впровадження першої в світі системи безперервної вивантаження коксу для блоку УСТК.

5.2. Розробка і впровадження першої в світі екранованої парогенеруючих трубами форкамери блоку УСТК.

5.3. Розробка системи регулювання температури перегрітої пари котла з підвищенням показників блоку № 15 УСТК ПАТ «Авдіївський КХЗ» за рахунок мінімізації витрат гасильного агента.

Рисунок 8

5.4 Розробка баштового котла-утилізатора з природною циркуляцією для блоку № 15 УСТК ПАТ «Авдіївський КХЗ».

Рисунок 9

5.5. Розробка схем і робочого проекту знешкодження і використання тепла скидного надлишкового гасильного агента блоків УСТК, ПАТ «Запоріжкокс».

5.6. Розробка методики розрахунку ефективності пилоуловлюючих пристроїв з урахуванням розподілу фракцій коксового пилу за розміром і по щільності.

Рисунок 10 УСТК Гипрококс0001